TurkishEnglish
Serpil Ayaslı
Dr. Serpil Ayaslı
MIT Lincoln Laboratuvarında Associate Grup Lideri olarak çalışmış olan Dr. Serpil Ayaslı, çok geniş frekans bantlı, yeraltına ve yeşillik içine nüfuz eden yeni radar sistemlerinin (GPEN ve FOPEN) yaratılıp geliştirilmesini içeren çalışmalarından ötürü 2008 "Warren D. White Radar Mühendisliğinde Mükemmellik" ödülünü kazandı. Bu ödül IEEE Havacılık Uzay ve Elektronik Sistemler Topluluğu tarafından çok önemli teknik ilerleme veya uzun süreli seri katkılar sağlayarak üstün başarı  göstermiş bilim insanına verilmektedir.

Dr. Serpil Ayaslı MIT' deki kariyerine  1979 senesinde doktora sonrası Astrofizik araştırmacısı olarak başladı.1982-2006 arasında MIT Lincoln Laboratuvarında hava savunma ve yüzey arama  radarları, özellikle FOPEN ve GPEN radar sistemlerinin  araştırılması ve geliştirilmesi üzerine çalıştı ve bu konudaki grup çalışmalarına liderlik yaptı. Dr. Ayaslı ve ekibinin Lincoln Laboratuvarı’ndaki çalışmaları, ağaçlar ve yeşillik içinde gizlenmiş  hedeflerin tespit ve takibini yapabilen gelişmiş bir FOPEN radar sisteminin yapılabilirliğinin ilk başarılı deneysel kanıtının elde edilmesini sağladı. Bu teknolojinin kullanıcılarının, araştırma ve geliştirme ile uğrasan bilim adamları ve mühendislerle diyaloğunun önemini anlayan Dr. S. Ayaslı, MIT Lincoln Labaratuvarında, ülke çapında özel bir konferans serisi başlattı ve 2001 - 2005 yılları arasında bu konferansın başkanlığını yaptı. 

Dr. S.Ayaslı, IEEE Radar Sistem Panel'ine seçildi ve bu panelde 2006 yılına kadar hizmet verdi. 1996'da “IEEE/AESS M. Barry Carlton” en iyi bilimsel yayın ödülünü kazandı. 2002 yılında IEEE "Fellow" unvanını aldı. 
 
Dr. S. Ayaslı, lisans derecesini Ankara,Türkiye'de ODTÜ Elektrik Mühendisliği bölümünden, yüksek lisans ve doktora derecelerini ODTÜ Fizik bölümünden aldı. Sivil toplum çalısmalarına uzun yıllardır katkı yapan Dr.Serpil Ayaslı 2000 yılında eşi Dr.Yalçın Ayaslı ile birlikte Turkish Cultural Foundation (TCF) adlı kuruluşu Boston’da kurdu. Türk kültürünü tanıtmak ve korumak gayesiyle kurulan TCF’in halen  mütevelli üyesi olan Dr.Serpil Ayasli 2006 yılından itibaren çalışmalarını TCF, Turkish Coalition of America (TCA), ARMAGGAN ve Nar Gourmet üzerinde yoğunlaştırdı.Mezun olduğu ODTÜ Elektrik Mühendisliği bölümüne 2012 yılında, eşi Dr. Yalçın Ayaslı ile birlikte Ayaslı Araştırma Merkezi'ni bağışlamıştır.

Dr. Yalçın Ayaslı ile evlidir, Ceylan, Orhan ve Bahar Ayaslı isimlerinde 3 çocuğu vardır.
• Bağlantılar   • Resimler ve Videolar